Skip to content

Kompleksowe rozwiązania dla transformacji twojego gospodarstwa

kropki nawigacyjne
biometanownie

W obliczu rosnących kosztów energii, zmieniających się regulacji środowiskowych oraz wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi, coraz więcej gospodarstw rolnych decyduje się na transformację energetyczną. Odpowiedzią są coraz popularniejsze biogazownie i mikrobiogazownie.

Zarządzanie energią w gospodarstwie rolnym

Zarządzanie energią jest tematem nowym, który w związku ze stale wzrastającymi cenami tego medium rozwija się bardzo dynamicznie. Jest to kluczowy element, który wpływa zarówno na efektywność produkcji, jak i na koszty oraz na środowisko. Współczesne rolnictwo coraz częściej korzysta z technologii, które pomagają optymalizacji zużycia energii, minimalizowania strat i zwiększania niezależności energetycznej gospodarstw. Do najważniejszych aspektów zarządzania energią w rolnictwie należą między innymi optymalizacja zużycia energii elektrycznej, automatyzacja i nowoczesne technologie czy odnawialne źródła energii.

Nowoczesna technologia w Twoim gospodarstwie

Nowoczesne technologie gwarantują gospodarstwom rolnym zrównoważony rozwój i pozwalają zarządzać energią. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań w transformacji energetycznej jest fotowoltaika Instalacja paneli fotowoltaicznych na dachach budynków gospodarczych lub na wolnych przestrzeniach pozwala na produkcję energii elektrycznej bezpośrednio ze słońca.

Już dziś w gospodarstwach, które prowadzą hodowlę bydła o obsadzie minimum 150 sztuk bydła w oborze na rusztach lub zgarniaczach bądź ok. 1500 sztuk trzody chlewnej świetnym uzupełnieniem mogą być biogazownie rolnicze. Biogazownie to efektywne rozwiązanie dla gospodarstw, które generują duże ilości odpadów organicznych, takich jak obornik, resztki roślinne czy odpady z produkcji zwierzęcej. Proces fermentacji beztlenowej pozwala przekształcić te odpady w biogaz, który można wykorzystać do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Energia z biogazu może zasilać gospodarstwa rolne, ogrzewać budynki, szklarnię czy zasilać systemy do suszenia zbóż. W ten sposób gospodarstwo może stać się praktycznie samowystarczalne energetycznie. Dobrze zarządzana biogazownia o mocy 50 kW wyprodukuje nawet 400 MWh prądu i 800 MWh ciepła. Biogazownie nie tylko dostarczają energię, ale także przyczyniają się do zmniejszenia emisji metanu do atmosfery. Dodatkowo pozostałości po procesie fermentacji mogą być używane jako doskonałe nawozy organiczne.

Polskie biogazownie, które wspomogą Twoje gospodarstwo

Większość firm na rynku oferują rozwiązania przeniesione głównie z Belgii. Firma Ekoinstal Biogaz  jest JEDYNYM w Polsce producentem biogazowi. Założyciele współtworzą od 12 lat polską energetykę opartą na odnawialnych źródłach energii. Swoje technologie opierają na polskiej myśli technicznej oraz badaniach naukowych. Obsługa biogazowni Ekoinstal jest prosta i intuicyjna. Kilkanaście lat doświadczenia w projektowaniu i budowaniu biogazowni popartych badaniami naukowymi oraz zarządzaniu procesem fermentacji metanowej znalazło swój finał w opracowaniu na w pełni polskiej technologii biogazowni o mocy od 25 do 250 kW. Każdy projekt i realizacja jego zawierają rozwiązania dostosowane do potrzeb i możliwości indywidualnego odbiorcy. Firma Ekoinstal Biogaz stawia na urządzenia i materiały premium, a dzięki własnemu wykonawstwu i seryjnej produkcji stworzone instalacje biogazowe utrzymują cenę poniżej średniej rynkowej.  Producent zapewnia serwis oraz system monitoringu procesu.  Co ważne : GWARANTUJE RÓWNIEŻ NA PIŚMIE sprawność procesu na poziomie 95%. Instalacja jest zgodna z przepisami prawa określonymi w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle rolnicze.

Połączenie biogazowni, kogeneratorów, paneli fotowoltaicznych i siłowni wiatrowych w jedną, sprawną instalację energetyczną przyniesie znaczące korzyści dla gospodarstwa rolnego. Taki zintegrowany system, który łączy różne odnawialne źródła energii, pozwala na lepszą niezależność energetyczną, optymalizację zużycia energii i zwiększenie efektywności.

Dobra analiza energetyczna gospodarstwa rolnego to podstawa

Pierwszym krokiem jest dokładna analiza energetyczna gospodarstwa rolnego, która określi zapotrzebowanie energetyczne – ile energii potrzeba do funkcjonowania gospodarstwa w różnych porach roku (np. latem, zimą, podczas intensywnych prac rolnych). Potwierdzona zostanie dostępność zasobów, sprawdzenie potencjału lokalnych zasobów (ilość odpadów organicznych do biogazowni, nasłonecznienie, siła wiatru). Niezwykle ważny jest Profil zużycia energii: stwierdzenie, kiedy w ciągu dnia/roku zużywa się najwięcej energii (np. chłodnie, systemy nawadniania, ogrzewanie, suszenie). Wymaga to wprowadzenia systemu monitorowania produkcji i zużycia energii: ile energii jest produkowane przez biogazownię, panele fotowoltaiczne i turbiny wiatrowe oraz ile energii jest potrzebne w różnych częściach gospodarstwa.

Pozwoli to na automatyczne przekierowanie energii. System może automatycznie wybierać najbardziej efektywne źródło energii w danym momencie, np. w ciągu dnia korzystać głównie z energii słonecznej, w nocy z biogazu, a w wietrzne dni z turbin wiatrowych.

Firma Ekoinstal Biogaz oferuje kompleksowe rozwiązania dla transformacji twojego gospodarstwa takie jak biogazownie, optymalizację fotowoltaiki, małe generatory wiatru, magazyny energii czy kogenerację (prąd i ciepło za pół ceny). Zapraszamy do zapoznania się z szczegółowo z ofertą firmy.  „USZYJEMY PAŃSTWU INSTALACJĘ NA MIARĘ” oraz będziemy się troszczyć o jej sprawne działanie. Sprawdź też koniecznie nasz specjalny kalkulator biogazowni.

Podsumowując

Transformacja energetyczna gospodarstw rolnych to krok w stronę nowoczesnego, zrównoważonego rolnictwa. Zastosowanie odnawialnych źródeł energii, takich jak fotowoltaika, energia wiatrowa czy biogazownie oraz nowoczesnych technologii, jak inteligentne systemy zarządzania energią i pompy ciepła, nie tylko zmniejsza koszty operacyjne, ale także chroni środowisko. Długoterminowe korzyści wynikające z transformacji energetycznej, takie jak niezależność energetyczna i zrównoważony rozwój, mogą przynieść ogromne oszczędności i poprawić efektywność gospodarstwa i co niezwykle ważne pozwolą obniżyć ślad węglowy. Nasza Firma Ekoinstal Biogaz jest w stanie przeprowadzić państwa z SUKCESEM przez ten trudny proces. Zapraszamy do kontaktu.

kropki nawigacyjne

Inne artykuły

biogazownia

Jak działa biogazownia?

Biogazownia lub mikrobiogazownia to instalacja, która przekształca odpady organiczne w energię odnawialną. Proces ten, oparty na fermentacji beztlenowej, pozwala nie tylko na produkcję biogazu, ale również na efektywne zarządzanie odpadami.

Czytaj dalej »

Przemysł spożywczy

Zakłady wytwarzające duże ilości kosztownych w utylizacji odpadów organicznych w szczególności: rzeźnie, zakłady przetwórstwa rybnego i mięsnego, mleczarnie, gorzelnie, wytwórnie soków. Potencjalni klienci to także ubojnie, cukrownie, wytwórnie skrobi, przemysłowe piekarnie (ciasto mrożone – np. Szwajcar), duże zakłady produkujące żywność (płatki, pizza, przetwory rybne – np. Nestle, Suempol, Frosta etc.), zakłady przetwarzające owoce i warzywa na mrożonki i inne półprodukty oraz dyskonty spożywcze etc.

Przemysłowi
producenci zwierząt

kropki nawigacyjne
Przemysłowi producenci zwierząt (chów lub hodowla w liczbie nie mniejszej niż 60 dużych jednostek przeliczeniowych inwentarza (DJP), to jest min. 428 tuczników, 171 macior, 15 000 kur)

Wielkopowierzchniowe
gospodarstwa rolne

kropki nawigacyjne
Wielkopowierzchniowe gospodarstwa rolne (powyżej 100 ha), rolnicy tj. zajmujący się uprawami, hodowcy bydła i trzody.