FAQ
Przemysłowi producenci zwierząt (chów lub hodowla w liczbie nie mniejszej niż 60 dużych jednostek przeliczeniowych inwentarza (DJP), to jest min. 428 tuczników, 171 macior, 15 000 kur)
Przemysł spożywczy – zakłady wytwarzające duże ilości kosztownych w utylizacji odpadów organicznych w szczególności: rzeźnie, zakłady przetwórstwa rybnego i mięsnego, mleczarnie, gorzelnie, wytwórnie soków. Potencjalni klienci to także ubojnie, cukrownie, wytwórnie skrobi, przemysłowe piekarnie (ciasto mrożone – np. Szwajcar), duże zakłady produkujące żywność (płatki, pizza, przetwory rybne – np. Nestle, Suempol, Frosta etc.), zakłady przetwarzające owoce i warzywa na mrożonki i inne półprodukty oraz dyskonty spożywcze etc. Warto wspomnieć także że możliwe jest aby z jednej biogazowni korzystały konsorcja, spółdzielnie kilku podmiotów, wyżej wymienionych, działających w ścisłym sąsiedztwie, które w tej konfiguracji uzyskają właściwy efekt skali do budowy biogazowni.
Biogazownia, oraz mikrobiogazownia to w skrócie instalacja przetwarzająca w procesie fermentacji beztlenowej materiał biologiczny, w tym odpady rolnicze na biogaz, którego głównym składnikiem jest metan. Powstały biogaz możemy spalić w wysokosprawnym kogeneratorze i wyprodukować w ten sposób zieloną energię elektryczną i cieplną. Odpadem po produkcji biogazu jest poferment, który stanowi bardzo dobry nawóz organiczny do dalszego wykorzystania w rolnictwie.
Zbudowanie dodatkowego źródła dochodu w gospodarstwie rolnym.
Korzyści dla środowiska – produkcja zielonej energii, tj. takiej przy której wytworzeniu powstaje bardzo niewiele gazów cieplarnianych. Energię tą możemy produkować z roślin lub odpadów jakim jest np. gnojowica. Produktem końcowym w mikrobiogazowni rolniczej jest poferment, który jest dobrym nawozem organicznym.
Znacząco zmniejszamy zagrożenie i oddziaływanie na środowisko przetwarzając gnojowicę w komorze fermentacyjnej.
Korzyści dla inwestora – produkcja energii elektrycznej na własne potrzeby, z możliwością sprzedaży nadwyżek do sieci elektroenergetycznej. Powstała w procesie duża ilość ciepła może być dodatkowo wykorzystywana w gospodarstwie.
Poferment można wykorzystywać do nawożenia własnych użytków rolnych lub sprzedawać sąsiadom. Przy niewystarczającej ilość własnej gnojowicy można ją pozyskiwać od sąsiadów i oddawać w zamian poferment.
Koszt budowy standardowej instalacji z wykorzystaniem istniejącego zbiornika na gnojowicę, w zależności od warunków konkretnego Inwestora i rodzaju substratu wacha się od 2,8 do 3,0 mln zł. Cena za 1 kW mocy zainstalowanej biogazowni wynosi od 56 tys. zł/kW.
Jedną z najkorzystniejszych form dofinansowania oferuje program „Energia Dla Wsi”, którego operatorem jest NFOŚiGW. Oferuje on dotację 65% kosztów kwalifikowanych oraz preferencyjny kredyt na resztę inwestycji. Vat jest kosztem niekwalifikowanym.
Nasza oferta zapewnia wybudowanie mikrobiogazowni o mocy elektrycznej 50 kW w ciągu 4 miesięcy od przejęcia placu budowy.
Odpady z produkcji rolnej w postaci gnojowicy, niepełnowartościowych paszowo lub produkcyjnie roślin, spożywczych odpadów z przetwórstwa spożywczego, odpady poubojowe itp.
Biogazownia rolnicza przetwarza produkty i odpady rolnicze, komunalna odpady komunalne, bytowe.
Tak, sprawnie działająca biogazownia o mocy elektrycznej do 50 kW może wyprodukować rocznie ok. 400 MWh energii elektrycznej. Po pokryciu potrzeb własnych do 12%, resztę można wykorzystać na potrzeby własne gospodarstwa, a dalsze nadwyżki sprzedać do krajowej sieci elektroenergetycznej, w tym w bardzo korzystnej taryfie FIT.
Wyprodukowana energia jest zielona, tj. nie powoduje emisji gazów cieplarnianych. Biogazownia jest stabilnym, niezależnym pogodowo źródłem energii elektrycznej i cieplnej. Nasze instalacje właściwie zarządzane będą pracowały ze średnioroczną sprawnością nie mniejszą niż 95%.
Tak, prowadzimy całość procesu, począwszy od weryfikacji niezbędnych dokumentów, przygotowania dokumentacji budowlanej, napisania wniosku o dotację, poprzez budowę, nadzór inwestorski, rozliczenie dotacji, niezbędne zgłoszenia i zgody, skończywszy na rozruchu, szkoleniu z obsługi i nadzorze technologicznym nad pracą mikrobiogazowni.
Tak, lokalizacja nie jest tu żadnym determinantem.
Naturalną rzeczą jest że wraz ze wzrostem ilości substratów możemy zintensyfikować produkcję prądu w naszej instalacji. Oferujemy taką opcję, jest to jednak zawsze sprawa indywidualna i wymaga właściwego podejścia
Biogazownia może pracować w tzw. systemie semiszczytowym. Wytworzony biogaz może być magazynowany np. w cyklu dobowym i spalany w okresie zwiększonego zapotrzebowania na energię elektryczną.
Wybudowaną biogazownię bazując na substracie Inwestora, doprowadzamy do nominalnych parametrów pracy, a następnie przez co najmniej 30 dni utrzymujemy jej sprawność na poziomie nie mniejszym niż 95%, w czasie którego szkolimy Inwestora. Po takim czasie następuje dopiero odbiór końcowy budowy. Dalej przez kolejne dwa miesiące Inwestor otrzymuje nasze pełne wsparcie w zarządzaniu technologicznym. Jeśli Inwestor nie czuje się dalej na siłach w samodzielnym zarządzaniu technologicznym w naszej ofercie jest przejęcie odpłatne zarządzania z zapewnieniem średniorocznej sprawności nie mniejszej niż 95%. Jesteśmy w stanie zaoferować tak wysoki poziom efektywności pracy dzięki olbrzymiej wiedzy w zarządzaniu wieloma biogazowniami, pełnym opomiarowaniem instalacji i wysokowydajnemu i w pełni sterowalnemu systemowi ogrzewania komory fermentacyjnej, co zapewnia wysoką sprawność metanotwórczą komory fermentacyjnej.